Snapdragon 8150 tüm dengeleri bozmaya geliyor!

Merhabalar! teknokalesi.com sitemize hoş geldiniz.

Hatırlayacağınız üzere dün, FlexPai büyük bir sürpriz yaparak dünyanın ilk katlanabilir telefon modelini gün yüzüne çıkarmıştı. Katlanabilir yapısından ziyade, teknik donanımıyla ön plana çıkan FlexPai, henüz resmi olarak lanse edilmeyen Snapdragon 8150 işlemcisi ile geleceği doğrulanmıştı.

İşte dünyanın ilk katlanabilir telefon modeli FlexPai!

Herkes ilk katlanabilir telefon modelini Samsung ve Huawei’den beklerken, bugün sürpriz bir gelişme yaşandı.Gelişme ile birlikte dünyanın ilk katlanabilir telefon modeli FlexPai tanıtıldı!

Düzenlenen etkinlik sırasında yeni nesil amiral gemisi işlemcisi hakkında pek detay paylaşmayan yetkililer, yeni nesil işlemcinin 7 nm üretim süreciyle üretildiğini özellikle belirtmişlerdi.

Doğrudan Kirin 980 ve Apple A12 Bionic işlemcisine rakip olacak olan Snapdragon 8150 oldukça iddialı geliyor. Snapdragon 845 işlemcisinden yaklaşık olarak yüzde 50 daha hızlı olduğunu önceki paylaşılan raporlar ile gözlemlediğimiz Snapdragon 8150, GeekBench üzerinde yapılan testlerde de oldukça başarılı notlar aldığını da görmekteyiz.

Söz konusu performans testinde yeni nesil işlemci, 7 nm ile üretilen Apple A12 ve Kirin 980 işlemcilerine karşı nasıl bir performans sergilediğini yayınlanan bu testte rahatlıkla görmekteyiz.

Test sırasında 10084 puan almayı başaran Qualcomm’un yeni nesil işlemcisi sergilemiş olduğu çoklu çekirdek performans ile geçtiğimiz haftalarda tanıtılan Huawei Mate 20 modelini performans açısından geride bıraktığını da ayrıca belirtelim.

Dünyanın en hızlı işlemcili telefonu olarak lanse edilen iPhone XS Max’de yer alan A12 Bionic işlemci ise çoklu çekirdek testinde 11432 puan alarak liderlik koltuğunda oturuyor.

Yeni nesil amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 845 işlemcisine kıyasla doğal olarak daha iyi bir performans sergiliyor. Çoklu çekirdek testinde 7 nm Kirin 980 işlemcisini ise 9026 puan ile Snapdragon 845’li Note 9 takip ediyor.

Tek çekirdek testinde ise yeni nesil işlemcinin iPhone XS Max ve Mate 20 modellerinin gerisinde kaldığını gözlemlemekteyiz. Tek çekirdek testinde ise 4777 puan ile iPhone XS Max yeniden liderlik koltuğundaki yerini alıyor.

Kirin 980 Apple A12’den daha mı iyi?

Kirin 980 Apple A12’den daha mı iyi?

Apple’ın çok ses getiren ve puan tablosunda tüm işlemcileri geçen A12 bionic işlemcisinden sonra Huawei, Apple’a Kirin 980 ile sert bir cevap verecek gibi duruyor.

Apple’ın başarılı telefonunu ise Ağustos ayında piyasaya sürülen Galaxy Note 9 modeli 3642 puan ile takip ediyor. Geçtiğimiz haftalarda lanse edilen Mate 20 Pro ise 3291 puan ile tek çekirdek testinde listenin üçüncü sırasında yer alıyor.

Kirin 980 işlemcili Mate 20 modelini ise 3181 puan ile Qualcomm’un yeni nesil amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8150 işlemcisinin takip ettiğini de görmekteyiz.

Snapdragon 8150’nin iç mimarisi tamamen yenilenecek!

Temeli Kyro çekirdeklerine dayanan yeni nesil ile birlikte Qualcomm, bambaşka bir iç mimari ile karşımıza çıkacak. Daha önceki modellerde Qualcomm, çekirdek dağılımlarını 4+4 olarak ayırmaktaydı. Fakat bugün paylaşılan rapora göre yeni nesil amiral gemisi işlemcisinin çekirdek dağılımının 2+2+4 olacağı iddia ediliyor.

Söz konusu bu iddiada ise yeni nesil işlemcinin Kirin 980‘e benzeyen üç katmanlı bir tasarım ile geleceği ön görülüyor. Böylece işlemcinin performansı üçe dağıtılarak, performans verimliliğinin en üst seviyelere taşınması planlanıyor.

Dünyanın ilk 7 nm işlemcisi: Kirin 980 tanıtıldı!

Huawei dünyanın ilk 7 nm işlemcisi Kirin 980’i tanıtarak Apple’a büyük bir çalım attı. İşte tüm detayları ile Huawei Kirin 980 özellikleri!

Yukarıda paylaşmış olduğumuz rakamların, yeni nesil yonga setinin son hızda mı yoksa normal şartlarda mı çalıştırıldığı hakkında net bir bilginin paylaşılmadığını da belirtmekte yarar var.

Bu yüzden yeni nesil işlemcinin resmi olarak lanse edilmesinin ardından yapacağımız testlerle, 8150 işlemcisinin ne kadar hızlı olduğunu söylemek daha doğru ve sağlıklı olacaktır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir